תה אולונג

תה אולונג

 

תה אולונג, מסינית 乌龙茶 wulong cha, הוא תה מתקדם ורב עונתי שהתפתח במחוזות פוג׳יאן וגואנגדונג בדרום מזרח סין ולאחר מכן גם באי טאיוואן. שמות תה בעלי זהות סינית כמו טיה גואן יין ודה הונג פאו הם חלק ממאגר של מאות תתי זנים ושמות תה שונים במשפחת האולונג הסיני, כאשר שמות כמו אולונג חלב, מילקי אולונג ואוריינטל ביוטי מזוהים יותר עם תעשיית האולונג הטאיוואנית.

 

תה אולונג עובר הליך חמצון מבוקר בדרכים שונות ויצירתיות, ומלאכת הפקתו המדוקדקת נחשבת למורכבת ביותר בעולם התה. בהשוואה לסוגי תה עתיקים יותר כמו תה פואר או תה ירוק, מדובר בתה יחסית מודרני שנמצא בחוד החנית של עולם התה מבחינת קידמה ופיתוח. תה אולונג הוא תה עונתי טרי היורד לאינסוף דקויות וניתן להשבחה רק במקרים נדירים. לאולונג פרופיל מורכב ביותר ובעל מנעד רחב של ניחוחות, טעמים ואזכורים שניתן להפיק ממנו באופן טבעי. בדומה לתה פואר, גם האולונג מחולק לשתי משפחות עיקריות: אולונג בהיר ואולונג כהה.

אולונג בהיר

גרסת המקור של תה אולונג המכונה qing xiang 清香, מסינית ״ארומה מתוקה ומעודנת״. האולונג הבהיר התפתח במרכז מחוז פוג׳יאן, בייחוד סביב העיירה אנשי Anxi County, שם מפיקים באופן מסורתי תה מסוג טיה גואן יין tie guan yin, אחד מסוגי התה הידועים והאהובים ביותר בסין ובעולם. ברחבי מחוז פוג׳יאן מגדלים עד היום תתי סוגים נוספים של אולונג בהיר באופנים שונים ומיוחדים, רובם איזוטרים ורלוונטים לקהל מקומי בלבד.

 

העלים נקטפים בשיא עונת הגדילה כסט של 3-4 עלים ללא ניצן ועוברים הליך קמילה זריז בשמש וגלגול ראשוני. לאחר מכן עוברים העלים הליך חימצון בתנועה ומנוחה לסירוגין, תוך שמירה על לוחות זמנים, תנאי טמפרטורה ולחות מדויקים להפליא, הליך שאורך מספר ימים. גימור העלים משתנה בין סוגי האולונגים השונים, חלקם עוברים קיפול כמו טיה גואן יין או דחיסה קלה, אחרים נשארים בתצורתם המגולגלת בתפזורת. לבסוף התה עובר הליך חימום זריז המכונה firing.