תה קר

תה סיני קר

על אף שתה סיני מסורתי שותים חם, לא משנה כמה חם בחוץ, במקומות כמו הונג-קונג, טאיוואן וערים מפותחות בסין, המקררים בחנויות הנוחות מלאים בבקבוקי תה קר ומרענן. מפתיעה לא פחות היא העובדה שמדובר הברה פעמים במוצרים טבעיים ללא ממתיקים וחומרים המזיקים לבריאות, שכן במקומות בהם התה איכותי ומוערך דיו אין סיבה לטשטש את טעמיו המקוריים ע״י חומרים נוספים הפוגעים באיזון ובעומק הטעמים הטבעי של התה.

איך להכין תה קר בבית

בעזרת קנקן מסננת יעודי כל אחד יכול להכין בקלות בבית תה קר טבעי ובריא. להלן הוראות הכנה שיהפכו כל אחד ואחת בין-לילה למאסטר תה סיני קר 🥤

 
תה קר מתכון

האם כל תה סיני מתאים גם לשתייה כתה קר?

תאורטית, ניתן להכין תה קר טבעי מכל עלי תה מסוג קמיליה סינית, כלומר כל סוג תה סיני מקורי, ע״י חליטה קרה או קירור התה לאחר שהצטנן, אך התוצאה הרבה פעמים יכולה להיות מאכזבת לאחר שנקבל משקה דל שיותר קרוב למים מאשר לתה. אז מלבד השיטה עתיקת היומין של ״ניסוי וטעיה״, יש עקרון די פשוט שעוזר לנו לאבחן אילו עלי תה מתאימים יותר או פחות להפוך לתה קר עשיר בטעמים ורבדים.

 

ההבדל העיקרי המפריד בין תה חם לקר, מלבד הטמפרטורה עצמה, הוא האדים העולים מתה חם ומתפזרים באוויר ונושאים עימם ארומות, שבני האדם מתרגמים לטעמים, מפאת הקרבה בין שני החושים: טעם וריח. מה שאומר שאם נחסום את האף בזמן שתיית תה חם, נוכל לטעום את טעמו ״האמיתי״ של התה, קרוב ככל שניתן לגרסה נטולת האדים שלו כאשר יהפוך לקר.

 

מניסיוננו, עלי תה כהים שעברו הליך של ״חיזוק טעמים״ (nóng xiāng 浓香) ע״י אפייה או קלייה, מתאימים יותר לחליטת תה קר כיוון שהם מסתמכים יותר על מיצוי הטעמים שבעלים, ופחות על ארומה. זה בפירוש לא אומר שסוגי תה בהירים ואחרים שאינם כהים לא יתנו תוצאות משביעות רצון או לא יהיו לטעמכם, גם אם יזכירו קצת ״מים בטעמים״.

תה אולונג קר
תה אולונג קר (טאיוואן)
רכיבים: עלי תה, מים ותוסף תזונה ויטמין C

חשוב לזכור כי לא כל עלה תה כהה עובר את אותו הליך מדובר. עלי תה אדום (שחור) למשל, עוברים הליך ייבוש בשמש או חימום זריז בשם firing, אך לא מדובר בהליך מדוקדק שנועד לחזק את טעמם של העלים, אלא לייבוש סופי של העלים לפני אחסון. תה אולונג כהה לעומת זאת, עובר הליך פוסט-ייבוש של אפייה ממושכת במכלי במבוק על פני פחם (tàn bèi 炭焙), וכל זה לאחר שאותם עלים עברו חמצון מבוקר שעיקר מטרתו הייתה למצות כמה שיותר ארומות מהעלים. ההליך המורכב והמתקדם שעוברים עלי אולונג כהה הופך אותם לתה היברידי מושלם לחליטה חמה או קרה.

היתרונות של תה סיני קר

כל מה שבריא בתה סיני חם תקף גם לתה קר, למעט היתרונות שבצריכת משקאות חמים על פני קרים באופן כללי, אך השימוש בעלי אולונג איכותיים ומקוריים טומן בחובו ערך מוסף רב. מדובר בעלים שלמים שנארזו ונשמרו לפי הנחיות היצרן, כך שאופן המיצוי שלהם מדויק ועשיר לכשעצמו, בניגוד למוצרי תה ״אינסטנט״ המכילים שברי עלים וחומרי אריזה זולים המשפיעים הפוגעים בטעמו הטבעי של התה ומצריכים אותנו להשתמש בממתיקים ותוספים אחרים בכדי להנות מהם.

 

נוסף על כך, תה אולונג כהה מקורי המגיע מאזור גידול רשמי ברכס הרי וו-יי שבמחוז פוג׳יאן, גדל באופן מסורתי על אדמה צהובה סלעית, מכאן שמו ״תה סלעי״ yán chá 岩茶 והוא עשיר בוויטמינים ומינרלים, לרבות ברזל, באופן ניכר מסוגי תה אחרים.

תה קר 2021

לאור ההצלחה משנים קודמות גם השנה אנו משווקים את קולקציית האולונג הכהה שלנו גם כתה קר. המתנו בסבלנות בסתיו האחרון עד לקטיף המאוחר של צ׳ווה שי (que she 雀舌) בשלהי חודש נובמבר 2020, מתוך היכרות ארוכה עם הזן הותיק, אותו אנו מוצאים כתה המתאים ביותר לחליטה קרה. השילוב בין קטיף מאוחר, אפייה ממשוכת (heavy baking) והאופי היאנגי של הצ׳ווה שי מעניקים לו פרופיל ייחודי של מינרליות, מורכבות טעמים ועומק שמצליח לחדור מבין העלים גם בטמפרטורת מים נמוכה.