top of page
cold brew tea

 חליטת תה קר (קולד ברו)

אף על פי שתה סיני מסורתי שותים חם לא משנה כמה חם בחוץ, במקומות כמו הונג-קונג, טאיוואן וערים מפותחות בסין, המקררים בחנויות הנוחות מלאים בבקבוקי תה קר שנחלטו בחליטה קרה מרעננת. מפתיעה לא פחות היא העובדה שמדובר הרבה פעמים במוצרים טבעיים ללא ממתיקים וחומרים המזיקים לבריאות, שכן אם עלי התה איכותיים ומקוריים, אין סיבה לטשטש את הטעם הטבעי של החליטה הקרה עם חומרים נוספים הפוגעים בעומק הטעמים הטבעי של התה ומזיקים לבריאות.

טרנד הקולד ברו (cold brew) תפס כותרות בישראל בשנים האחרונות דווקא בזירת הקפה, בשל עגלות הקפה הפופולריות בפריסה ארצית. עלי תה בחליטה קרה מפרישים את החומרים הפעילים שבעלי התה באופן הדרגתי, ושומרים על סגולותיו הבריאותיות של כל תה לסוגו. הקיץ הזה 2023, אצרנו עבורכם קולקציה שלמה ומדודה של סוגי התה המתאימים ביותר לחליטה קרה מתוך מאגר התה הנוכחי שלנו, תה שיניב בתוך 24 שעות חליטה במקרר משקה אנרגטי, טעים ובריא להפליא, שילווה וישיאר אתכם מאוזנים וחיוניים לאורך היום.

cold brew ware
הוראות הכנה

איך מכינים תה קר

להלן הוראות הכנה שיהפכו בין-לילה כל אחד ואחת לקולד ברו מאסטר 🥤

  1. חלטו מנה אחת של עלים (5-8 גרם בהתאם לסוג התה) ומלאו קנקן גדול (1200 מ״ל) עד הסוף, או חצי מנה עבור קנקן קטן.

  2. השתמשו במים מסוננים בטמפרטורת החדר לקבל תוצאה מיטבית, והשאירו את העלים להחלט בקנקן כשעה עד שעתיים לפני הקירור (3 שעות אם השתמשתם במים קרים).

  3. הכניסו את הקנקן למקרר ל- 24-48 שעות, לפי הטעם. חליטה ארוכה יותר תהיה מרוכזת יותר.

  4. סננו את העלים לקנקן מזיגה, בקבוק או ישירות לכוס, ולבריאות!

  5. ניתן לשתות מהתה קר וטרי ישירות מהמקרר לעוד 3 ימים נוספים.

איך להכין תה קר
תה קר

האם כל תה סיני מתאים לחליטה קרה?

תאורטית ניתן לחלוט תה קר טבעי מכל עלי התה מסוג קמיליה סינית, ע״י חליטה קרה או קירור התה לאחר שהצטנן, אך התוצאה הרבה פעמים יכולה להיות מאכזבת ולא אחידה, או כמו שהרבה נוטים לקרוא לזה ״מים בטעמים״. אז מלבד השיטה עתיקת היומין של ״ניסוי וטעיה״, יש עקרון די פשוט שעוזר לנו לאבחן אילו עלי תה מתאימים יותר או פחות להפוך לתה קר עשיר בטעמים ורבדים.

 

ההבדל העיקרי המפריד בין תה חם לקר, מלבד הטמפרטורה עצמה, הוא האדים העולים מתה חם ומתפזרים באוויר ונושאים עימם ארומות, שבני האדם מתרגמים לטעמים, מפאת הקרבה בין שני החושים: טעם וריח. מה שאומר שאם נחסום את האף בזמן שתיית תה חם, נוכל לטעום את טעמו ״האמיתי״ של התה, קרוב ככל שניתן לגרסה נטולת האדים שלו כאשר יהפוך לקר.

מניסיוננו, עלי תה כהים שעברו הליך של ״חיזוק טעמים״ (nóng xiāng 浓香) ע״י אפייה, מתאימים יותר לחליטת תה קר כיוון שהם מסתמכים יותר על מיצוי הטעמים שבעלים, ופחות על ארומה. זה בפירוש לא אומר שסוגי תה בהירים ואחרים שאינם כהים לא יתנו תוצאות משביעות רצון או לא יהיו לטעמכם, ולהפכך.

איך להכין תה קר

תה אולונג קר טבעי (הונג קונג)
רכיבים: עלי תה, מים, ויטמין C

חשוב לזכור כי לא כל עלה תה כהה עובר את אותו הליך מדובר. עלי תה אדום (שחור) למשל, לרב יובשו לאורך זמן או בחום גבוה בהליך בשם firing, אך לא מדובר בהליך מדוקדק שנועד לחזק את טעמם של העלים. תה אולונג כהה לעומת זאת, עובר הליך פוסט-ייבוש של אפייה ממושכת במכלי במבוק על גבי פחם (tàn bèi 炭焙), וכל זה לאחר שאותם עלים עברו חמצון מבוקר שעיקר מטרתו הייתה למצות כמה שיותר ארומות מהעלים. ההליך המורכב והמתקדם שעוברים עלי אולונג כהה הופך אותם לתה היברידי מושלם לחליטה חמה או קרה. עלי תה נוספים שאינם כהים, ועשויים גם כן להתאים לקולד ברו, הינם עלים בעלי גוף מלא ועוצמתי, ופרופיל טעמים פירותי או עצי, כמו תה דרג׳ילינג.

הבחיר​ות שלנו לקולד ברו - קיץ 2023

לאור ההצלחה של החליטות הקרות בסטודיו שלנו, הקיץ הזה החלטנו לקחת את החוויה טו דה נקסט לבל, עם סדרה חדשה של קנקנים בגדלים שונים המיועדים לקולד ברו. לקראת הקיץ החם במיוחד שפוקד אותנו השנה לאור ההתחממות הגלובלית, ערכנו השוואות, בדיקות והתאמות של כל ארסנל התה שלנו בכדי לגבש נבחרת מנצחת של סוגי תה מושלמים לחליטה קרה. חשוב לציין כי מדובר באותם גריידים גבוהים של עלים אותם אנו משווקים כל השנה כתה חם, כלומר ניתן לחלוט אותם גם בחליטה חמה בשיטת גונג פו צ׳ה.