חיפוש

מאו צ׳ה 毛茶

צו האופנה בסין בשנים האחרונות הוא להכהות מיני תה שונים בדרכים שונות. כך הגיע אל אוויר העולם הפואר הכהה לפני חצי מאה, הבא אחריו היה תה צהוב בעזרת שיטה דומה, ולאחרונה יש הטוענים שאנו עדים לכתיבה של דפי ההיסטוריה עם התפתחותו של ז׳אנר חדש בתה - תה לבן כהה (ארחיב בהזדמנות אחרת). אך התה הראשון שזכה לשיזוף פול באדי לפני כולם היה דווקא תה אולונג, שהיה מוכר דאז בגרסת המקור הבהירה בלבד. השיטה, באופן לא מפתיע, התפתחה באזור בו פותחו רב התהליכים והתגליות המתקדמות בעולם התה המודרני - דרום מזרח סין, מחוז פוג׳יאן של היום.הסיבה העיקרית בגינה מכהים את עלי התה בסין היא לאפשר מנעד רחב יותר לא רק של טעמים וניחוחות, אלא גם של פונקציונאליות רפואית. לסינים יש מודעות גבוהה למה שנכנס לגוף שלהם, כל מזון מצריך תוקף ומשמעות בריאותית וסביבתית. מי שביקר בסין בטח ראה איך הסינים מדליקים אחד את השני למי יש יותר אינטיליגנציה בריאותית ומי יותר בקיע באדפטציות הקולנריות הנגזרות משינויי מזג האוויר.


תה האולונג על גווניו גדל היום במחוזות פוג׳יאן וגואנגדונג וגם בטאיוואן, אך גרסתו הכהה - האולונג האפוי, הקלוי, או ״מחוזק הניחוחות״ בתרגום חופשי מסינית (nong xiang 浓香) - מן הסתם לא גדל אפוי. את המייק-אובר העלים עוברים בתהליך ״פוסט״ חיצוני, שלמעשה מנותק מהליך הפקת העלים ואף מרוחק פיזית ממפעל התה שנמצא בסמוך לשדה. הליך האפיה קורה במפעל ייעודי והוא אינו תלוי במועד הקטיף. למעשה ניתן אפילו לחזור שוב ושוב על התהליך במשך השנים, וכאמור לחזק ארומות של עלים עתיקים.


מפעל תה אולונג כהה
מבחן טעימה עיוור תה אולונג כהה טרום אפייה, מפעל תה ברכס הרי wuyi shan

שתי סוגות התה, האולונג הכהה והבהיר, חולקים מקורות גאוגרפיים, היסטוריים ובוטאניים דומים, אם כי כיום כבר קיימת הפרדה מאוד ברורה היכן מגדלים אולונג כהה והיכן בהיר, להבדיל מרב סוגי התה הכהים שציונו מעלה. מי שיפתח מפה יגלה כמה אזורי גידול התה בפוג׳יאן קרובים אחד לשני, ושטאיוואן נראית במרחק חתירה מחופי המחוז, לכן קשה לטעון שיש פערים גדולים בתנאי הגידול והאקלים של שני האחים הכביכול חורגים.


אך במבחן התוצאה אולונג כהה ואולונג בהיר נבדלים כמעט בכל אספקט טעימה, נראות וחוויית המשתמש. הם אפילו מסווגים, נארזים ומאופסנים בצורות שונות, ויש ניואנסים המבדילים בין שיטות המזיגה המסורתיות של השניים. אבל מה שהופך את האולונג הכהה והבהיר לשתי סוגות תה נפרדות בעיני, היא הכוונה.


האסימון נפל לי בעת טעימות במפעל תה ברכס הרי וו-יי (wuyi 武夷山), אזור שהפך לסמל האולונג הכהה, שם טעמנו bai rui xiang 百瑞香 שלהפתעתי לא היה אפוי אבל היה מעניין ואחר. מצאתי בו עומק ומרקם שלא הכרתי מאולונג בהיר והוא גם לא היה נראה כזה בהיר. לכשהבעתי עניין ממשי בתה הייחודי, החבר׳ה איך נומר - הסתלבטו עלי, זה mao cha אמרו לי. מאו צ׳ה הוא כינוי לתה לא גמור שנמצא עדיין בהליך הפקה והוא עוד לא מוכן לשתיה.


טעימות תה אולונג כהה
טעימות תה אולונג כהה טרום אפייה, מפעל תה ברכס הרי wuyi shan

עם כמה שעברתי חוויה מלמדת היה לי ברור שהתה ששתיתי לא דומה לאולונג בהיר שאני מכיר ובפירוש לא יכול להתחרות בבני דודיו הבהירים מאזורם כמו אנשי או ג׳אנג פינג, כי גם שם מתייחסים בכל שלב ושלב ליעוד הסופי של התה. הבנתי שהאופי הכהה או הבהיר מושרש בעלים עוד הרבה לפני שמחליטים אם לאפות אותם, כלומר לא מדובר בהחלטה שרירותית כלל.


ואם הזכרנו את מזג האוויר, אז נזכיר גם שאומנם אולונג בהיר הוא הדרלינג של קטיף הסתיו, כלומר נקטף ממש לאחרונה, אך אופיו המחמם וטעון הצ׳י של האולונג הכהה (נקטף על גווניו השונים לאורך כל העונה החמה, מהאביב עד הסתיו) מתאים יותר לשתייה בעונת החורף.

15 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול