תה קר

תה סיני קר

על אף שתה סיני מסורתי שותים חם, לא משנה מה הטמפרטורה בחוץ, במקומות כמו הונג-קונג, טאיוואן וערים מפותחות בסין, המקררים בחנויות הנוחות מלאים בבקבוקי תה קר אמיתי ומרענן. מה שמפתיע לא פחות היא העובדה שמדובר לרב במוצרים טבעיים ללא ממתיקים וחומרים המזיקים לבריאות, שכן במקומות בהם התה איכותי ומוערך דיו אין סיבה לטשטש את טעמיו המקוריים ע״י חומרים נוספים.

איך להכין תה קר בבית

לכבוד בוא הקיץ אנו מציעים סדרה של מוצרי תה קר יוקרתיים ואת קנקן המסננת שלנו במחירים חסרי תקדים, ומזכירים באותה נשימה שכולם מתאימים גם לחליטה מסורתית של תה חם. הוראות ההכנה של תה קר פשוטות כל כך, שכל אחד יכול literally בין-לילה להפוך למאסטר תה סיני קר.

 

מוצרים המשתתפים במבצע

הוראות הכנה לתה קר טבעי

תה קר מתכון

האם כל תה סיני מתאים גם לשתייה כתה קר?

תאורטית, ניתן להכין תה קר טבעי מכל עלי תה מסוג קמיליה סינית, כלומר כל סוג תה סיני מקורי, ע״י חליטה קרה או קירור התה לאחר שהצטנן. התוצאה הרבה פעמים יכולה להיות מאכזבת לאחר שנקבל משקה דל שיותר קרוב למים מאשר לתה. אז מלבד השיטה עתיקת היומין של ״ניסוי וטעיה״, יש עקרון די פשוט שעוזר לנו לאבחן אילו עלי תה מתאימים יותר או פחות להפוך לתה קר עשיר בטעמים ורבדים.

 

ההבדל העיקרי המפריד בין תה חם לקר, מלבד הטמפרטורה עצמה, הוא האדים העולים מתה חם ומתפזרים באוויר ונושאים עימם ארומות, שבני האדם מתרגמים לטעמים. מה שאומר שאם נחסום את האף בזמן שתיית תה חם, נוכל לטעום את טעמו ״האמיתי״ של התה, קרוב ככל שניתן לגרסה נטולת האדים שלו כאשר יהפוך לקר.

 

מניסיוננו, עלי תה כהים שעברו הליך של ״חיזוק טעמים״ (nóng xiāng 浓香) ע״י אפייה או קלייה, מתאימים יותר לחליטת תה קר כיוון שהם מסתמכים יותר על מיצוי הטעמים שבעלים, ופחות על ארומה. זה בפירוש לא אומר שסוגי תה בהירים ואחרים שאינם כהים, לא יתנו תוצאות שישאירו אתכם שבעי רצון או יהיו יותר לטעמכם, גם אם יזכירו קצת ״מים בטעמים״.

תה אולונג קר
תה אולונג קר (טאיוואן)
רכיבים: עלי תה, מים ותוסף תזונה ויטמין C

חשוב לזכור כי לא כל עלה תה כהה עובר את אותו הליך מדובר. עלי תה אדום (שחור) למשל, עוברים הליך ייבוש או חימום זריז שנקרא firing, אך לא מדובר בהליך מדוקדק שנועד לחזק את טעמם של העלים, אלא ייבוש סופי של העלים לפני אחסון. תה אולונג כהה לעומת זאת, עובר הליך פוסט-ייבוש של אפייה ממושכת במכלי במבוק על פני פחם (tàn bèi 炭焙), וכל זה לאחר שאותם עלים עברו חמצון מבוקר שעיקר מטרתו הייתה ״לסחוט״ כמה שיותר טעמים מהעלים. ההליך המורכב והמתקדם שעוברים עלי אולונג כהה הופך אותם לתה היברידי המושלם לחליטה חמה או קרה.

היתרונות של תה סיני קר

כל מה שבריא בתה סיני חם תקף גם לתה קר, למעט היתרונות שבצריכת משקאות חמים על פני קרים באופן כללי, אך השימוש בעלי אולונג איכותיים ומקוריים טומן בחובו ערך מוסך רב. מדובר בעלים שלמים שנארזו ונשמרו לפי הנחיות היצרן, כך שאופן המיצוי שלהם מדויק ועשיר לכשעצמו, בניגוד למוצרי תה ״אינסטנט״ המכילים שברי עלים המצריכים לרב ממתיקים ותוספים אחרים בכדי להנות מהם.

 

נוסף על כך, תה אולונג כהה המגיע מלב ליבו של רכס הרי וו-יי שבמחוז פוג׳יאן, גדל באופן מסורתי על אדמה צהובה סלעית, מכאן שמו ״תה סלעי״ yán chá 岩茶והוא עשיר בוויטמינים ומינרלים, לרבות ברזל, באופן ניכר מסוגי תה אחרים.

​מבצע תה סיני קר 🥤

  • תה טבעי ובריא ללא צורך בתוספות

  • עלי תה אולונג מקורי ביבוא בלעדי

  • קנקן מסננת יעודי להכנת תה קר או חם

  • חליטה קרה ופשוטה בהכנה ביתית

  • עד 40% הנחה לזמן מוגבל